STATUT
Związku Stowarzyszeń Niemieckich
Warmii i Mazur
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
- Ilekroć dalej w statucie jest mowa:
- o Związku, rozumie się przez to Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur.
- o Stowarzyszeniu rozumie się przez to Stowarzyszenia będące członkami zwyczajnymi Związku, o których mowa w § 7 niniejszego statutu.
§2
- Nazwa Związku brzmi: Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur, w skrócie ZSNWiM.
- Teren działania Związku: teren Rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem województwa: warmińsko-mazurskiego.
- Związek może nawiązywać kontakty międzynarodowe z poszanowaniem norm prawa międzynarodowego, praw obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej i praw organizacji za granicą Rzeczypospolitej Polskiej o podobnym do naszego profilu działania.
- Siedziba Związku: miasto w województwie warmińsko-mazurskim wybrane przez Zgromadzenie Związku. Zgromadzenie Związku postanawia iż siedzibą Związku pozostaje w dalszym ciągu miasto Olsztyn.
§3
- Związek posiada osobowość prawną.
- Związek jest zarejestrowany na czas nieokreślony.
- Związek działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 104 z późniejszymi zmianami) i innych obowiązujących przepisów prawa oraz postanowień niniejszego statutu.
- Związek jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Działalność swoją opiera na pracy społecznej członków, do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
- Związek posługuje się pieczęcią z nazwą Związku w języku polskim niemieckim.
Rozdział II
Cele i sposoby ich realizacji
§4
Celami Związku są:
- Zrzeszenie wszystkich Stowarzyszeń, z statutu których wynika, że członkami ich Stowarzyszeń mogą być tylko osoby pochodzenia niemieckiego.
- Koordynowanie pracy stowarzyszeń.
- Wspieranie pracy stowarzyszeń.
- Integracja całego środowiska mniejszości niemieckiej.
- Wyrażenie dążeń i osiągnięć mniejszości niemieckiej oraz występowanie na rzecz jej potrzeb społecznych, socjalnych i kulturalnych wobec władz i instytucji państwowych i samorządowych.
- Propagowanie języka i kultury niemieckiej i pomoc charytatywna.
- Reprezentowanie stowarzyszeń przed władzami, urzędami i instytucjami Rzeczpospolitej Polskiej oraz podobnymi Stowarzyszeniami działającymi w kraju i za granicą.
- Tworzenie podstaw lepszego, wzajemnego zrozumienia i współpracy między narodem polskim i niemieckim.
§5
Związek realizuje swoje cele poprzez:
- Krzewienie i popularyzację kultury i sztuki niemieckiej.
- Kultywowanie mowy, tradycji i obrzędów niemieckich.
- Niesienie pomocy medycznej i socjalnej osobom starszym, niedołężnym i samotnym.
- Prowadzenie działalności wydawniczej.
- Organizowanie spotkań środowiskowych, seminariów, kursów, konferencji.
- Przedstawienie właściwym instytucjom, władzom państwowym i samorządowym propozycji dotyczących istotnych dla mniejszości niemieckiej programów działania oraz wnioskowanie o ewentualne dotacje przedmiotowe na ich realizacje.
- Wnioskowanie o darowizny, subwencje i inne środki finansowe na rzecz Stowarzyszeń.
- Prezentowanie osiągnięć mniejszości niemieckiej.
- Działalność oświatową.
- Działalność wydawniczą.
- Działalność kulturalną.
- Działalność gospodarczą o charakterze pomocniczym do działalności statutowej, z której dochód w całości przeznaczony jest na działalność statutową i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§6
Członkowie Związku dzielą się na zwyczajnych i wspierających
§7
Członkami zwyczajnymi Związku mogą być stowarzyszenia działające na terenie Rzeczpospolitej, z których statutu wynika, ż członkami ich są osoby pochodzenia niemieckiego lub ich małżonkowie.
§8
- Członkami wspierającymi Związku mogą być Stowarzyszenia, które są skłonne wspierać związek i jego członków. Członkowie wspierający nie mogą być wybierani do władz Związku ani wybierać do władz Związku (nie mają biernego ani czynnego prawa wyborczego).
- Członkami wspierającymi mogą być stowarzyszenia działające na terenia Niemiec.
Nabywanie członkostwa
§9
- Kandydat na członka Związku składa do Zarządu Związku:
– pisemny wniosek o przyjęcie
– uchwałę Zgromadzenia Członków o przynależności do Związku
– poświadczoną kserokopię Statutu Stowarzyszenia
– poświadczoną kserokopię postanowienia Sądu o rejestracji Stowarzyszenia
– aktualny wyciąg z rejestry sądowego Stowarzyszenia
– aktualną listę członków. - Przyjęcie Stowarzyszenia na członka Związku następuje w drodze uchwały Zarządu Związku podjętej na najbliższym posiedzeniu Zarządu Związku od dnia złożenia wniosku.
- Zarząd Związku o decyzji przyjęcia lub odmowy przyjęcia zawiadamia kandydata na członka Związku w terminie 14 dni od podjęcia uchwały.
- 4. W przypadku odmowy przyjęcia na członka – kandydatowi przysługuje prawo odwołania się do Zgromadzenia Związku za pośrednictwem Zarządu Związku w terminie 14 dni od otrzymania odmownej decyzji. Zarząd Związku odwołanie to wprowadza do porządku obrad najbliższego Zgromadzenia, a o jego terminie i miejscu zawiadamia odwołującego się.
Ustanie członkostwa
§10
- W drodze pisemnego wniosku Stowarzyszenia o skreślenie z listy członków. W tym celu członek zobowiązany jest przedłożyć:
– pisemny wniosek podpisany przez Zarząd Stowarzyszenia
– uchwałę Zgromadzenia członków Stowarzyszenia o wystąpieniu ze Związku z podaniem daty wystąpienia - W drodze uchwały Zarządu Związku o skreśleniu z listy członków wskutek:
– zalegania z opłatami składek członkowskich przez okres jednego
– roku działania na szkodę Związku przez członka Związku lub jego członków a w szczególności działania na szkodę Związku przez delegatów Stowarzyszeń
– uchybienia przez członków Związku przepisom niniejszego Statutu i nie przestrzeganie obowiązków członka Związku
– dokonanie przez członka Związku zmian w jego Statucie co do celów Stowarzyszenia i przynależności do Stowarzyszenia.
§11
Skreślenie z listy członków Związku w przypadku określony w § 10 ust. 1 niniejszego Statutu następuje z datą określoną w uchwale Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia występującego ze Związku.
§12
- Skreślenie z listy członków w przypadku określonym w § 10 -st. 2 niniejszego Statutu następuje z dniem podjęcia uchwały Zarządu Związku
- O podjęciu uchwały o skreśleniu z listy członków Zarząd zawiadamia określonego członka pisemnie w terminie 14 dni od daty podjęcia uchwały. Od tej decyzji Zarządu Związku skreślonemu członkowi Związku przysługuje prawo wniesienia odwołania do Zgromadzenia Związku w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o skreśleniu, za pośrednictwem Zarządu Związku. O terminie i miejscu najbliższego Zgromadzenia Związku, który rozpatrzy to odwołanie, skreślony członek zostanie przez Zarząd poinformowany pisemnie.
Prawa członków
§13
- Członkowie mają prawo korzystać z porad Związku we wszystkich sprawach dotyczących ich działalności.
- Członkowie Związku mają prawo wybierania i wybieralności do władz Związku.
- Członkowie Związku mają prawo uzyskiwania informacji o działalności Związku, wnoszenia odwołań od decyzji Zarządu.
Obowiązki członka
§14
- Członek Związku zobowiązany jest do :
– systematycznego odprowadzania na konto Związku składek członkowskich wg ilości członków Stowarzyszenia, najpóźniej do 31 grudnia danego roku kalendarzowego za dany rok kalendarzowy, w wysokości ustalonej na dany rok kalendarzowy. W tym celu na dzień 31 grudnia każdego roku zobowiązany jest podać aktualną listę członków
– przestrzegać uchwał Związku, które są wiążące dla członka Związku
– udzielać informacji o działalności swojego Stowarzyszenia w zakresie i terminie określonym przez Zarząd Związku
– brać udział w zebraniach organizowanych przez Zarząd Związku
– terminowo i prawidłowo rozliczać się z powierzonych przez Zarząd środków finansowych w zakresie i terminie wskazanym przez Zarząd Związku o ponosić odpowiedzialność materialną za powierzone przez Związek środki finansowe
– przedkładać dokumentację dotyczącą działalności Stowarzyszeń w terminie i zakresie ustalonym przez Zarząd Związku
– brać udział w Zgromadzeniach Związku poprzez swoich delegatów.
Władze Związku
§15
- Władze Związku stanowią:
– Zgromadzenie Związku
– Zarząd Związku
– Komisja Rewizyjna
§16
- Zgromadzenia Związku składa się z delegatów wybieranych uchwałą Zgromadzenia Członków poszczególnych Stowarzyszeń będących członkami zwyczajnymi Związku.
- Każdy członek Związku wybiera uchwałą Zgromadzenia swoich członków delegatów w ilości: na każdych 250 członków płacących składki 1 delegat i nie więcej jak 4 delegatów ze stowarzyszenia.
- W okresie między Zgromadzeniami Związku delegata Związku zawiesza w czynnościach Zarząd macierzystego stowarzyszenia na wniosek Zarządu Związku.
§17
- Zgromadzenie Związku powinno odbyć się przynajmniej 1 raz w roku.
- Zgromadzenie Związku zwołuje Zarząd w drodze uchwały ustalającej termin i miejsce Zgromadzenia oraz jego porządek obrad.
- Zawiadomienie pisemne o terminie, miejscu i porządku obrad Zgromadzenie Związku wysyła Zarząd do każdego członka Związku co najmniej 21 dni przed datą Zgromadzenia.
- Każdy członek Związku po otrzymaniu zawiadomienia o zwołaniu Zgromadzenia Związku ma obowiązek w terminie najpóźniej 7 dni przed datą Zgromadzenia przedłożyć w Zarządzie Związku następujące dokumenty:
– aktualną uchwałę Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia o wyborze swoich delegatów z podaniem imienia, nazwiska, daty urodzenia i miejsca zamieszkania
– aktualny stan członków Stowarzyszenia stwierdzony podpisem co najmniej 3 członków Zarządu Stowarzyszenia.
§18
Zgromadzenie Związku wybiera z delegatów: Przewodniczącego, Zastępcę Przewodniczącego i Sekretarza, którzy stanowią prezydium Zgromadzenia Związku.
§19
- Zgromadzenie Związku jest zdolne do podejmowania uchwał przy obecności co najmniej połowy delegatów.
- Zgromadzenie Związku podejmuje uchwały zwykłą większością głosów.
- Przy wyborach Przewodniczącego Zarządu, członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz odwołaniu Przewodniczącego Zarządu, członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej Zgromadzenia jest ważne przy obecności co najmniej 2/3 delegatów.
- Uchwały o wprowadzeniu dodatkowego punktu do porządku obrad zapadają większością 2/3 głosów.
§20
Zgromadzenie Związku:
– podejmuje uchwały o wysokości składek członkowskich
– rozpatruje odwołania członków od skreślenia z listy członkówi co do odmowy przyjęcia w poczet członków
– rozpatruje sprawozdanie Zarządu z rocznej działalności
– zatwierdza roczny bilans Związku
– wybiera i odwołuje członków Zarządu
– wybiera i odwołuje Przewodniczącego Zarządu Związku – wybiera i odwołuje członków Komisji Rewizyjnej
– udziela absolutorium Przewodniczącemu i członkom Zarządu – uchwała statut i jego zmiany
– podejmuje uchwały o rozwiązaniu Związku.
§21
- Na żądanie 1/3 członków Związku i na wniosek Komisji Rewizyjnej Zarząd Związku jest zobowiązany zwołać Nadzwyczajne Zgromadzenia Związku w terminie 2 miesięcy od otrzymania żądania.
- Żądanie zwołania Nadzwyczajnego Zgromadzenia Związku powinno być złożone na piśmie podpisanym przez co najmniej 3 członków Zarządu każdego stowarzyszenia występującego z żądaniem i załączone powinno być do tego żądanie – uchwała Zgromadzenia Członków poszczególnych Stowarzyszeń określająca zwołanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Związku i podanie jego porządku obrad.
§22
- Zarząd Związku składa się z 7 osób.
- Prezydium Zarządu składa się z Przewodniczącego, zastępcy i skarbnika.
- Przewodniczący Zarządu wybierany i odwoływany jest przez delegatów. Zgromadzenia Związku przy obecności co najmniej 2/3 delegatów, w głosowaniu tajnym, w wyborach bezpośrednich.
- Pozostali członkowie Zarządu Związku powoływani są i odwoływani w wyborach bezpośrednich, tajnych przez delegatów Zgromadzenia Związku przy obecności co najmniej 2/3 delegatów. Wybierają spośród siebie, w głosowaniu jawnym, skarbnika i zastępcę przewodniczącego.
§23
- Kadencja Przewodniczącego Zarządu Związku trwa 3 lata.
- Kadencja pozostałych członków Zarządu Związku trwa 3 lata.
§24
Przed upływem kadencji odwołanie Przewodniczącego Zarządu Związku i pozostałych członków Zarządu może nastąpić jedynie z uzasadnionych rażących powodów, jak działalność na szkodę Związku lub nienależyte wypełnianie obowiązków statutowych, większością2/3 głosów oddanych w głosowaniu tajnym, przy obecności co najmniej 2/3 delegatów.
§25
- Zarząd Związku podejmuje decyzje w formie uchwały, zwykłą większością głosów. Przy równej liczbie głosów decyduje głos Przewodniczącego Zarządu Związku. Głosowanie jest jawne. Na żądanie członka Zarządu może być tajne.
- Przewodniczący Zarządu Związku w sprawach nie cierpiących zwłoki ma prawo podjąć decyzję samodzielnie między posiedzeniami Zarządu i o tej decyzji poinformuje Zarząd na najbliższym posiedzeniu.
- Posiedzenia Zarządu odbywać się będą co najmniej 1 raz w miesiącu. Przewodniczący może zaprosić też inne osoby.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje i prowadzi Przewodniczący Zarządu Związku oraz ustala on porządek obrad.
- Posiedzenia Zarządu Związku są protokołowane w języku polskim i niemieckim.
- Związek prowadzi rejestr uchwał Zarządu Związku.
§26
Zarząd Związku koordynuje działalność Związku. Podejmuje decyzje we wszystkich sprawach Związku nie zastrzeżonych dla Zgromadzenia Związku.
§27
- Komisję Rewizyjną stanowi: Przewodniczący, Zastępca Przewodniczącego i Sekretarz.
- Członków Komisji Rewizyjnej wybiera i odwołuje Zgromadzenie Związku w głosowaniu tajnym, w wyborach bezpośrednich, przy obecności co najmniej 2/3 delegatów.
- Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa 3 lata.
- Do zadań Komisji Rewizyjnej należy:
– co najmniej raz w roku kontrolowanie bieżącej działalności Związku pod względem jej zgodności ze statutem i uchwałami Zgromadzenia Związku oraz obowiązującymi przepisami
– przedłożenie swojego sprawozdania na dorocznym Zgromadzeniu Związku - Komisja Rewizyjna jest organem kolegialnym i podejmuje decyzje w formie uchwał podjętych zwykłą większością głosów.
- Komisja Rewizyjna prowadzi kontrolę w obecności Przewodniczącego Związku, Skarbnika i pracownika etatowego biura Związku.
- Komisja Rewizyjna ma swoją siedzibę w biurze Związku.
Sposób reprezentowania Związku
§28
- Związek na zewnątrz reprezentuje Przewodniczący Zarządu Związku względnie jego zastępca lub inny członek Zarządu w ramach określonego pełnomocnictwa.
- Oświadczenie woli w zakresie praw i obowiązków Związku składa Przewodniczący lub Zastępca Przewodniczącego.
- Dokumenty związane z zaciąganiem zobowiązań finansowych (majątkowych) Związku i powodujących skutki finansowe dla Związku podpisuje Przewodniczący Zarządu i Skarbnik, bądź Zastępca Przewodniczącego i Skarbnik. W zastępstwie Skarbnika dokumenty księgowe związane z zaciąganiem zobowiązań finansowych podpisuje zatrudniona na etacie księgowa Związku za zgodą Przewodniczącego Zarządu.
Majątek Związku
§29
- nieruchomości
- ruchomości
- fundusze
§30
Związek do realizowania swoich celów czerpie fundusze z:
- składek członkowskich
- dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów z Polski i zagranicy,
- dochodów z własnej działalności gospodarczej,
- innych wpływów i dochodów.
§31
Majątkiem Związku zarządza Zarząd.
§32
Związek może nabywać i zbywać majątek nieruchomy i ruchomy jeżeli służy jego zadaniom statutowym.
Zmiany statutu
§33
- Statut może być zmieniony uchwałą Zgromadzenia Związku podjętą 2/3 głosów przy obecności co najmniej 50% delegatów, w głosowaniu jawnym.
- Zmiana statutu” musi być umieszczona w porządku obrad doręczonym co najmniej 21 dni przed datą Zgromadzenia Związku.
- Projekt zmian statutu powinien być dołączony do zaproszenia na Zgromadzenie Związku.
Sposób rozwiązania Związku
§34
- Rozwiązanie Związku następuje w formie uchwały Zgromadzenia Związku podjętej większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej 3/4 delegatów, w głosowaniu tajnym.
- Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Związku musi być umieszczone na porządku obrad, podanym do wiadomości wszystkich członków Zarządu na co najmniej 2 miesiące przed datą Zgromadzenia Związku, na którym ma być podjęta uchwała o rozwiązaniu Związku.
- Likwidatorem Związku jest Zarząd Związku.
- Koszty likwidacji pokrywa się z majątku Związku.
- W razie uchwały o rozwiązaniu Związku – Zgromadzenie Związku określa w formie uchwały na jaki cel przeznacza się majątek likwidowanego Związku. W razie braku takiej uchwały sąd orzeka o przeznaczeniu majątku na określony cel.
§35
Statut niniejszy uchwalony został przez Zgromadzenie Związku w dniu 18.04.2009 r. i obowiązuje od dnia zarejestrowania go w Sądzie Rejonowym VIII Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego Sekcja II w Olsztynie.
§36
Z dniem wejścia w życie niniejszego Statutu traci całkowitą moc dotychczasowy Statut Związku zarejestrowany w Sądzie Wojewódzkim Wydział I Cywilny w dniu 9 marca 1993, w dniu 30 stycznia 1995, 12 wrzesień 1997 i 22 października.2001 r.Statu