Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur

Ełk – Mazury

Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Mazury”

Adres

Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Mazury” w Ełku
ul. 11-ego Listopada 2,
19-300 Ełk

Godziny otwarcia

Piątek: 10:00 – 13:00

Kontakt

Tel. 0048 87 6213200

Początki

Hildegard Nowik nie wiedziała wcale, czy w okolicy są jacyś Niemcy. Po Śmierci męża zaczęła szukać Niemców o podobnych poglądach co ona. Na początek do Stowarzyszenia Niemieckiego zapisało się 40 osób. W sierpniu 1991 roku Stowarzyszenie zostało założenia, w październiku zarejestrowane.

Siedziba

Od wiosny 1994 roku Stowarzyszenie jest w posiadaniu chyba najpiękniejszej siedziby stowarzyszeń niemieckich — Wieży Ciśnień w Ełku. Środki na zakup Znajdującej się pod konserwatorską opieką wieży przekazał Stowarzyszeniu Niemieckiemu mieszkaniec Hamburga Heinrich Westphal. Od 1995 roku Stowarzyszenie wykorzystuje wieżę na swoją siedzibę. Na parterze urządzono kawiarenkę dla członków Stowarzyszenia, gości z kraju i zagranicy, która służy też za salę spotkań. Na pierwszym piętrze jest miejsce na biuro i pokoje, gdzie udziela się porad, na drugim piętrze znajduje się niemieckojęzyczna biblioteka. W najbliższych latach Stowarzyszenie planuje utworzyć tu muzeum „Ziemia mazurska” i pomieszczenie wystawowe. Są też plany, by udostępnić kopulę wieży jako punkt widokowy „Spojrzenie na Ełk”. W lutym 1999 roku dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej niestrudzonemu zaangażowaniu Ziomkostwa Powiatu i społecznej pracy wielu osób można było zakończyć prace przy renowacji zewnętrznej fasady, tak że wieża prezentuje się teraz w całej swojej krasie.

Zarząd

Zarząd tworzy 5 członków.

Skład zarządu

Obecny skład zarządu:

Przewodnicząca – Irena Szubzda
Z-ca Przewodniczącej – Sabina Kozłowska
Skarbnik – Helena Walicka
Członek zarządu – Marianna Myszczyńska
Członek zarządu – Marzena Ardzińska

Wcześniejszy skład zarządu

Zarząd tworzy 5 członków.

19951999
Przewodniczący:Hildegard Nowik-SchwakeEdyta Olechnowicz
Zastępca przewodniczącego:Heinrich SadowskiJochen Elsner
Skarbnik:Tatiana Kalchert
Członek:Gerd Kudrycki

Członkowie

Stand 2022:

Stan 2009: Stowarzyszenie liczy dziś 130 członków. Ich liczba rośnie.

Z życia Stowarzyszenia

Stan 2022: Stowarzyszenie „Mazury” powstało w roku 1991 ,a więc  w zeszłym roku obchodziło 30-lecie swojego istnienia. Wizytówką nie tylko stowarzyszenia „Mazury”, ale całego Ełku jest wieża ciśnień, w które ma ono siedzibę. W 2013 r. stowarzyszenie odnowiło jej elewację kosztem 64 tys. zł. Część pieniędzy otrzymało od miasta, Wspólnoty powiatu ełckiego z Niemiec, Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. Co roku tuż przed długim majowym weekendem przy wieży i na posesji członkowie organizacji w czynie społecznym przeprowadzają wiosenne porządki i drobne remonty. Wspólna praca zawsze kończy się wspólnym posiłkiem i zabawą. 

W wieży „Mazury” prowadzą od 1994 r. Muzeum Kropli Wody. Możemy w nim poznać dawne ubiory, narzędzia, naczynia, piecyki, sprzęt gospodarstwa domowego, pompy, przedmioty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu lat oraz obejrzeć galerię historycznych fotografii Ełku z początku XX w. Na jednej z kondygnacji ulokowało bibliotekę z niemieckim księgozbiorem. Wieża, jako jeden z najwyższych budynków w Ełku pełni funkcję punktu widokowego. 

Stowarzyszenie w Ełku jest jedynym stowarzyszeniem niemieckim w naszym regionie, które ma własne muzeum. Członkowie jego zarządu – Irena Szubzda, Gerard Kudrycki, Brygida Denert, Zygfryd Jasiński, Helena Walicka i Walter Barczewski. pełnią w nim społecznie dyżury od maja do końca września udostępniając je zwiedzającym. Co roku odwiedza je średnio 1000 osób –głównie z Polski i Niemiec, ale także z Litwy, Łotwy, Węgier, Białorusi, Hiszpanii, Portugali, Włoch USA, Szwecji, Norwegii, USA,a nawet z Korei Południowej, Japonii i z Wenezueli w Ameryce Południowej. 

Wycieczki

Co roku stowarzyszenie organizuje dla członków wycieczkę. Do najbardziej wspominanych z ostatnich lat należy wyprawa do Berlina i Poczdamu oraz kilkakrotnie do basenów w hotelu w Mikołajkach. 

W siedzibie stowarzyszenia od kilku lat w niedziele odbywają się nabożeństwa luterańskie. Od 2017 r. w stowarzyszeniu ponownie odbywają się kursy języka niemieckiego. „Mazury” co roku organizują spotkania adwentowe, zabawy choinkowe dla dzieci i dzień seniora (w czerwcu). Seniorzy z tej organizacji mogą na wsparcie materialne. Dobrze mają jednak także młodzi. Zarząd pragnąc przywiązać ich do organizacji funduje im różne atrakcje, np. wycieczki, czy wizyty w kręgielni.

Stowarzyszenie przy swej siedzibie ma kilka pokoi noclegowych i za ich udostępnianie ma mały dochód, który przeznacza na cele statutowe, m.in. wsparcie seniorów i dofinansowanie wycieczek, kursy językowe. 

Stan 2009: Wieża Ciśnień i kawiarenka Stowarzyszenia, w sezonie codziennie otwarta, przyciągają wielu turystów. Ponadto Stowarzyszenie przygotowuje rozmaite inne imprezy, jak chociażby wycieczki dla członków czy festyny letnie pod Wieżą Ciśnień z grilowaniem i muzyką. Regularnie stowarzyszenie organizuje też spotkania towarzyskie. Spotkania bożonarodzeniowe też są źródłem miłych przeżyć. W 1995 roku świętowano stulecie Wieży Ciśnień. Ełk współpracuje aktywnie ze Związkiem Niemieckiej Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund Deutscher Kriegsgräberfürsorge) opiekując się grobami z czasów wojny (cmentarz wojenny w Talusach).

Nauczanie języka niemieckiego

Stan 2009: Zajęcia z języka niemieckiego odbywają się regularnie od 1993 roku.

Wpisy z Ełku

  • Ełk – Wycieczka do Kłajpedy
    Warto się starać Pod koniec sierpnia 8 członków stowarzyszenia „Mazury” w Ełku najbardziej zaangażowanych w jego życie, pojechało na…
Skip to content