Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur

Górowo Iławeckie – Natangia

Niemieckie Stowarzyszenie „Natangia”
w Górowie Iławeckim

Adres

Niemieckie Stowarzyszenie „Natangia” w Górowie Iławeckim
ul. Sikorskiego 34
11-220 Górowo Iławeckie

Początki

Nasze Stowarzyszenie ”Natangia’, które znajduje się na terenie Górowa Iławeckiego zostało powołane do życia w lipcu w 1991 roku, a 28.02.1992 roku zostało zarejestrowane.

Do Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur przyłączyło się bezpośrednio po utworzeniu. Funkcję przewodniczących stowarzyszenia w tym czasie pełnili: Maria Ostapczuk-1992-1993, Dankowski Eryk 1993-2001, Magdalena Heidenreich 2001-2013, Mariola Ostapczuk 2013-2022.

Siedziba

W 1992 roku lokal Stowarzyszenia znajdował się w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Górowie Iław. Od 1993 roku lokal nasz mieścił się w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym, a od października 1998 roku siedziba Stowarzyszenia mieści się w naszym budynku na ul. Sikorskiego 34.

Zarząd

W skład obecnego zarządu wchodzi 5 osób. Zarząd wybrany w 2022 roku.

Skład zarządu

  • Przewodnicząca: Grażyna Lewandowska;
  • Z-ca przewodniczącej: Mariola Ostapczuk;
  • Skarbnik: Marcfeld Wiesława;
  • Sekretarz: Gorzycka Joanna;
  • Z-ca skarbnika: Malik Halina.

Z życia stowarzyszenia

Nasze stowarzyszenie jest bardzo prężnie rozwijającą się placówką. Celem organizacji jest promowanie kultury niemieckiej i mniejszości niemieckiej wśród mieszkańców naszej miejscowości i okolic. Siedziba stowarzyszenia jest otwarta dwa razy w tygodniu by nasi członkowie mogli regularnie spotykać się i zacieśniać wspólnie więzi. W ciągu roku organizujemy wiele projektów z myślą o wszystkich członkach naszego stowarzyszenia oraz różnego rodzaju spotkania tematyczne i wyjazdy. Do corocznych projektów należy „Tłusty czwartek”, przy którym zajmujemy się pieczeniem tłustych regionalnych przysmaków. „Dzień kobiet” gdzie wszystkie członkinie stowarzyszenia są obdarowywane małym upominkiem. Przed każdym świętem czy to Wielkanocnym czy Bożonarodzeniowym spotykamy się tworząc ozdoby świąteczne. Do naszych najmłodszych członków przychodzi co roku Święty Mikołaj obdarowując ich smakołykami. Organizujemy im również projekty plastyczne, które mają na celu pobudzenie ich wyobraźni. W naszym stowarzyszeniu przyjmujemy różnych gości, jednymi z nich są różne mniejszości niemieckie z naszego rejonu, przyjaciele z Niemiec, którzy odwiedzają miejsca swoich przodków. Bardzo częstym gościem naszego stowarzyszenia jest pan Wojciech Wolański, który jest autorem wielu książek, jedne z nich to spis opowieści naszych przodków.

Wpisy z Górowa Iławeckiego

Skip to content