Ełk – Wycieczka do Kłajpedy

Ełk – Wycieczka do Kłajpedy

Warto się starać

Pod koniec sierpnia 8 członków stowarzyszenia „Mazury” w Ełku najbardziej zaangażowanych w jego życie, pojechało na 3-dniową  wycieczkę do Kłajpedy na Litwie. Dlaczego akurat tam?

– Dlatego, że właśnie do tego miasta na Litwie wycieczkę organizowało Towarzystwo Miłośników Ełku, z którym jesteśmy zaprzyjaźnieni i które zaproponowało nam udział w tej wyprawie – wyjaśnia Irena Szubzda, przewodnicząca „Mazur”.

Chociaż wycieczka była dość krótka – to jednak miała bogaty program. Jej uczestnicy zwiedzili Nidę na Mierzei Kurońskiej. W latach międzywojennych była to znana w Niemczech wioska artystyczna, której najsławniejszym mieszkańcem był pisarz Tomasz Mann. Przede wszystkim przyciągała ona niemieckich malarzy. Niedaleko niej są najwyższe wydmy nad Bałtykiem. Mazurzy z Ełku odwiedzili także Pałangę – największy litewski kurort nad Bałtykiem. Byli także w Szawlach, które słyną z Góry Krzyży. Jest ich tam już ponad 100 tysięcy. Trochę czasu spędzili także na zwiedzanie Kłajpedy. Między innymi obejrzeli pokaz tresury delfinów w tamtejszym delfinarium. Z wielką przyjemnością i radością zawitali także pod pomnik Änchen von Tharau – bohaterki pięknej, lecz już nieco zapomnianej pieśni wschodniopruskiej, napisanej przez Simona Dacha, niemieckiego poetę z Kłajpedy.

– To była wycieczka dla najbardziej aktywnych członków naszego stowarzyszenia w nagrodę za ich pracę i czas poświęcony naszej organizacji – mówi przewodnicząca.

Nagroda, a przy okazji ciekawa lekcja wschodniopruskiej historii i sztuki.

lek, Foto „Mazury”

Skip to content