Ostróda – Partnerzy odmrażają kontakty

Ostróda – Partnerzy odmrażają kontakty

Prawdziwa przyjaźń covida się nie boi
Pandemia nie pokonała partnerstwa Ostródy i Osterode w Górach Harzu w Niemczech, chociaż poważnie je osłabiła. Po 3 latach przerwy miasta wznowiły oficjalne kontakty.
Pierwsza w odwiedziny wybrała się delegacja Osterode. Przebywała w partnerskiej Ostródzie w dniach 4-7 sierpnia. Delegacja liczyła 8 osób, a składał się na z 7 radnych i burmistrza – Jensa Augata. Zarówno burmistrz jak i 5 radnych – to nowi członkowie władz miasta, wybrani we wrześniu ub. roku i nigdy jeszcze w Ostródzie nie byli. Goście zwiedzili więc miasto, w tym zamek, amfiteatr, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nowe inwestycje – żłobek i remontowane molo. Zobaczyli odbudowany stary ratusz i Kolumnę Trzech. Cesarzy, czyli Jedności Europejskiej. Odwiedzili także Dom Niemiecki, czyli siedzibę Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Jodły”. Podejmował ich tutaj Henryk Hoch, – architekt partnerstwa miast, co podkreślił burmistrz Augat, przewodniczący „Jodeł”. Przewodniczący opowiedział o historii „Jodeł”, o tym czym się zajmuje i jakie organizacja ma plany. Goście byli poruszeni tym, jak wiele dla zachowania śladów niemieckiej bytności i kultury „Jodłom” we współpracy ze Wspólnota byłych mieszkańców powiatu ostródzkiego, które ma siedzibę w Osterode, udało się zrobić.
Ważnym punktem wizyty było spotkanie obu rad i dyskusja nad planami dalszej współpracy. Obie strony zadeklarowały chęć jej dalszego utrzymywania. Co do planów to powrócą stare sprawdzone formy: wymiana młodzieży, wymiana kulturalna, współpraca straży pożarnych.

To była ważna wizyta. Pierwsza po pandemicznej przerwie i pierwsza nowych władz. Bardzo nas cieszy to, że władze Osterode chcą kontynuować partnerstwo i że odwiedziły także naszą siedzibę. Współpraca naszych miast była bardzo intensywna i obejmowała przed pandemią ponad 100 osób rocznie. Mam nadzieję, że do tego poziomu niebawem powrócimy – podsumowuje Henryk Hoch, były wieloletni radny, wiceprzewodniczący Rady Miasta i były pełnomocnik burmistrza ds. kontaktów z Osterode.
Za 2 lata oba miasta będą świętować 30-lecie partnerstwa.

Tekst: L.Kryszałowicz

Skip to content