Newsletter Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce – Grudzień 2021

Newsletter Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce – Grudzień 2021

Drodzy Członkowie i Sympatycy ZNSSK w Polsce,

w celu informowania Was o ważnych dla nas wydarzeniach stworzyliśmy newsletter. Poprzedni ukazał się jedynie w języku niemieckim, grudniowy jednak jest już dwujęzyczny. Pośród istotnych, aktualnych tematów najważniejsza dla nas jest przegłosowana niedawno w polskim parlamencie poprawka do budżetu na rok 2022, zakładająca zmniejszenie środków na nauczanie języków mniejszości o blisko 40 milionów zł. Temu tematowi poświęcimy większość wybranych tym razem artykułów:

Poseł Ryszard Galla: Naruszenie przepisów

Bezpośrednio po przegłosowaniu poprawki głos sprzeciwu podniósł poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla: „Uchwalenie poprawki do projektu ustawy budżetowej, przewidującej zmniejszenie finansowania nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej o 39 milionów złotych w 2022 roku, stanowiłoby naruszenie ustanowionych przez polski parlament przepisów (…) Poprawka ta jest przede wszystkim ukierunkowana na ukaranie jednej konkretnej mniejszości narodowej”. Przeciwko wypowiedziała się także Strona Mniejszościowa Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.  

„Nie chcemy wsparcia kosztem innych”

Również Polonia w Niemczech wyraziła swoje stanowisko: „Nie godzimy się na wdrażanie rozwiązań rzekomo korzystnych dla nas, bez prowadzenia z nami rozmów na temat aktualnych potrzeb Polonii, jak i bez znajomości kompleksowej sytuacji. (…) My nie chcemy i przede wszystkim nie potrzebujemy wsparcia kosztem marginalizacji innych.”

SPD: „Mniejszość niemiecka może liczyć na nasze wsparcie”

„Pragnę podkreślić, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni działaniami niektórych posłów na Sejm RP przeciwko odpowiedniemu wsparciu dla mniejszości niemieckiej w Polsce. (…) Mniejszość niemiecka w Polsce może liczyć na nasze wsparcie” – tak w imieniu zarządu federalnego partii SPD zwrócił się do nas poseł Dietmar Nietan.

Prof. dr Bernd Fabritius: To niedopuszczalne

Prof. dr Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych: „Niedopuszczalne jest (…), że Polska poprzez tę decyzję dyskryminuje i krzywdzi własnych obywateli po to, by wywrzeć presję na cele polityki zagranicznej wobec innych grup. (…) Poza tym nieprawdą jest, że w Niemczech panuje deficyt w podaży lekcji języka polskiego dla Polaków, którzy wyemigrowali do Niemiec.”

Wspólny głos w sprawie języka mniejszości

„Brak tej subwencji spowoduje, że nasze dzieci wyrwane ze swoich środowisk, będą musiały dojeżdżać do dużych szkół, a nauczyciele będą musieli szukać nowej pracy. To są ogromne straty dla naszej społeczności” – przedstawiciele środowisk polonijnych w Niemczech, Mniejszości Niemieckiej w Polsce oraz nauczycieli zaapelowali, by nie uprawiać polityki polsko-niemieckiej kosztemdzieci i ich edukacji.

Radni sejmiku woj. Opolskiego: Ta poprawka godzi w budżety samorządów

„Poprawka ta może mieć ogromy wpływ na dalszy rozwój województwa opolskiego. Godzi ona bowiem nie tylko w obywateli polskich należących do mniejszości narodowych jak i etnicznych, ale przede wszystkim w budżety samorządów (…) Apelujemy do Ministra Edukacji Narodowej i Nauki o ponowne przeanalizowanie skutków tej poprawki” – tymi słowami apelowali radni Sejmiku woj. Opolskiego.

Podpisz petycję!

Środowisko akademickie, środowiska gospodarcze oraz nauczyciele wystosowali petycje, sprzeciwiające się tej decyzji. Zgadzasz się z tymi Apelami? Dołącz do przeciwu i przekaż dalej! Podpisz petycję

Poza tym:

✓ „Freundschaftsbesuch” – wizyta nowego kanclerza Niemiec w Polsce)

✓ „30 lat Fundacji Rozwoju Śląska – Kreatywnie, odważnie, z duchem czasu“

✓ NTKS w Legnicy świętowało 30 lat istnienia

✓ Konkurs fotograficzny: Piękny Śląsk i jego niemiecka przeszłość – laureaci

✓ Finał online projektu Jugendkabarett

Polecamy również nasze media:

Wochenblatt.pl – Portal Niemców w Polsce

Kanał YouTube audycji TV Schlesien Journal

Więcej informacji:

https://vdg.pl/pl/
Skip to content