Kętrzyn – Wizyta w Muzeum Mazurskim

Kętrzyn – Wizyta w Muzeum Mazurskim

Owczarnia – dobry pomysł na wycieczkę

Owczarnia to malutka, zagubiona wśród lasów wieś położona ok. 10 km od Kętrzyna. Jest tu jednak coś, co warto odwiedzić, jeśli ktoś chce lepiej poznać Prusy Wschodnie. To miejsce to Muzeum Mazurskie.

Stowarzyszenie mniejszości niemieckiej w Kętrznie odwiedziło je w marcu. Nie była to jego pierwsza wizyta w tym miejscu, ale zmieniają się ludzie i rosną zbiory muzeum. Co tam można zobaczyć?

Muzeum Mazurskie w Owczarni powstało w latach 90. XX w. Utworzyło je rodzeństwo Gabriela i Aleksander Puszko. Dom, w którym się mieści został wybudowany ok. 1850 r., dla rodzin pracujących w majątku ziemskim. Obok znajdował się dwór z 1853 r., który nie zachował się do czasów współczesnych. Są w nim zgromadzone zbiory poświęcone kulturze mazurskiej obejmującej okres od początku XIX w. do połowy XX wieku. Można zatem zobaczyć wnętrza mieszkalne typowe na Mazurach. W pierwszym pomieszczeniu jest odtworzona izba z XIX w., z meblami i narzędziami pracy z pobliskich okolic. Następne – to sypialnia z II poł. XIX w. i z okresu międzywojennego. Obok znajduje się kuchnia z wyposażeniem z okresu międzywojennego. Zwiedzanie kończy pokój gościnny z portretami królów pruskich i typowymi meblami dla okresu 1871- 1918. W domu znajduje się szeroki komin czyli czarna kuchnia. To w takich kuchniach gotowano proste posiłki, pieczono chleb i wędzono mięso do połowy XIX w.

– Naszym członkom bardzo podobały się zbiory. Niektórzy niektóre eksponaty znali jeszcze z dzieciństwa. Młodsi nie wiedzieli już do czego służyły – mówi Zofia Lachowska, przewodnicząca stowarzyszenia.

Pomysł kętrzyniaków na zwiedzanie Muzeum w Owczarni, może się komuś przyda na lato, które sprzyja wyjazdom. To doskonały cel na wycieczkę. Informację co tam się znajduje i jak dojechać, można znaleźć na stronie internetowej muzeum i na jego profilu na Facebooku.

Skip to content