Elbląg – Rok Immanuela Kanta w Elblągu

Elbląg – Rok Immanuela Kanta w Elblągu

Wszystkie miejsca filozofa

Rok 2024 został nazwany w naszym województwie Rokiem Immanuela Kanta, ponieważ ten wybitny filozof był ściśle związany z naszym krajem.

z naszym krajem.

Kant prawdopodobnie nigdy nie odwiedził Elbląga, ale siedziba naszego stowarzyszenia mieści się przy ulicy, która do 1945 roku była ulicą Kanta. Z tego powodu postanowiliśmy zrealizować projekt z okazji 300. rocznicy urodzin filozofa. Projekt odbył się 25 kwietnia, niemal dokładnie w dniu urodzin Kanta, które przypadają 22 kwietnia.

Prelegentem był elbląski historyk Lech Słodownik. Działalność Kanta i tematyka jego dzieł nie są łatwe do zrozumienia dla słuchacza, ale pan Słodownik potrafił o nich opowiedzieć w bardzo ciekawy i barwny sposób.

Przygotował również prezentację multimedialną ukazującą miejsca, w których żył i tworzył filozof, w tym Arnsdorf (Jarnołtowo). Dzięki inicjatywie księdza Jarosława Janowicza powstał tam pomnik Immanuela Kanta.

Podczas projektu, w którym wzięło udział 20 osób, nie zabrakło również pysznego cateringu.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec, za pośrednictwem VdG.

Skip to content