W dniu 15 kwietnia 2025 r. Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur zrealizował projekt zatytułowany „Niemieckojęzyczne warsztaty wielkanocne dla młodzieży”. W tym celu młodzież ucząca się języka niemieckiego oraz młodzież z mniejszości niemieckiej spotkała się w szkole w Dywitach. Łącznie było 12 uczniów w wieku 13-15 lat. Na początku prelegent przybliżył młodzieży bogate niemieckie tradycje związane z Wielkanocą. Omówiona została również historia i tradycje Wielkiego Tygodnia, w tym zwyczaje regionalne i typowe potrawy wielkanocne.
Następnie przedstawiono i wspólnie powtórzono najważniejsze słowa i zwroty związane z Wielkanocą. Oczywiście wszystko odbywało się w języku niemieckim. Prowadzący zadawał krótkie pytania, na które uczniowie starali się odpowiedzieć. Dzięki temu uczestnicy mogli poznać nowe słowa i używać ich w zdaniach nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie. W praktycznych ćwiczeniach uczyli się nie tylko słówek, ale także nowych zasad gramatycznych.
W kolejnym etapie warsztatów uczniowie pracowali w czteroosobowych grupach nad stworzeniem własnych ozdób wielkanocnych. Do dyspozycji mieli różne materiały dekoracyjne i rękodzielnicze, takie jak sztuczne kwiaty, mech, kwiaty, gąbka florystyczna , osłonki na doniczki i inne ozdoby. Nazwy tych materiałów podane były również w języku niemieckim. Warsztaty przebiegały w twórczej i wiosennej atmosferze, a każdy stroik wyróżnił się oryginalnością i pomysłowością. Najpiękniejsze ozdoby wielkanocne zostały nagrodzone dyplomem.
Cieszymy się niezmiernie, iż uczestnicy chętnie brali udział w warsztatach i byli bardzo kreatywni. Byli bardzo zainteresowani kulturą niemiecką i mniejszością niemiecką. Zadawali również wiele pytań nauczycielowi języka niemieckiego i chętnie układali zdania z nowymi słowami i zwrotami, a także prowadzili dialogi na temat Wielkanocy.
Dzięki warsztatom wielkanocnym młodzi ludzie mogli używać słownictwa związanego z Wielkanocą i zwyczajami wielkanocnymi w Niemczech oraz ćwiczyć je przez całe święta. Uczestnicy uświadomili sobie wpływ niemieckiej kultury i tradycji w regionie Warmii i Mazur. Tym samym cele projektu zostały osiągnięte.
„Projekt ten był finansowany przez VdG ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec”.