„Mazurzy” wracają do nauki
W Ełku już się zaczęły, a w Nidzicy – zaczną niebawem. Kursy języka niemieckiego w naszym regionie nie są zbyt powszechne, ale może to się właśnie zaczęło zmieniać?
Po 8-letniej przerwie 5 marca ruszył w Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej „Mazury” w Ełku kurs języka niemieckiego. Bierze w nim udział 11 osób, w tym 10 kobiet i jeden mężczyzna. Większość to ludzie w wieku 40+, w tym 4 to osoby pracujące. Reszta to emeryci.
– Zapotrzebowanie na kurs języka niemieckiego u nas było. Tylko nie było komu zająć się jego organizacją. Ale to już się zmieniło. Ludzie chcą doskonalić język niemiecki w mowie i na piśmie, bo wielu okazji do mówienie po niemiecku nie mamy i język się zapomina. Poza tym mamy muzeum , które odwiedza wielu gości z Niemiec , więc chcemy się z nimi porozumiewać poprawnie i nie kaleczyć języka – wyjaśnia Urszula Sasińska, przewodnicząca stowarzyszenia „Mazury”.
Kurs jest finansowany z programu Lernraum i potrwa 14 tygodni. Lekcje odbywają się raz w tygodniu i trwają po 2 godziny. Prowadzi je germanistka z jednej z ełckich szkół.
Z tego samego programu lekcje języka niemieckiego odbywają się także w stowarzyszeniach w Szczytnie, Ostródzie, Górowie Iławeckim. W każdym z nich uczy się po 10 osób. W Ostródzie dodatkowo od lat w każdą sobotę działa Samstagkurs. Zawsze z kompletem 15 dzieci, ale chętnych jest zwykle więcej. Ponadto w nizrzeszonym z w wiazku stwarszniu mniejszosci niemieckoiej w Olsztynie na kursy dla dorosłych chodzi 55 osób. Są podzielne na 5 grup w zależności od poziomu znajomości języka. Oprócz grup dorosłych powstały także 2 grupy dla dzieci, w każdej po 10 osób, każda z innym poziomem zaawansowania. Niezależnie od tych kursów w soboty działa tam także już od lat Samstagkurs dla najmłodszych, czyli już od 6 lat. Grupa liczy 15 osób.
Samstagkurs organizuje także dla dzieci pozostające poza związkiem inne mazurskie stowarzyszenie niemieckie – w Nidzicy.
Kursy organizuje Fundacja Rozwoju Śląska w partnerstwie z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej i Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, dzięki wsparciu finansowemu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny na podstawie uchwały niemieckiego Bundestagu.