Świętowanie w trudnych czasach bywa mniej radosne niż w czasach pomyślnych, ale ma sens. Pozwala spojrzeć wstecz na dokonania i w przyszłość – na cele. Goście jubileuszu związku przypomnieli wszystkim o jednym i drugim.
Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur swoje 30. urodziny obchodził uroczyście 27 października.Z tej okazji gości miał wielu, miedzy innymi: Cornelia Pieper – konsul RFN z Gdańska, Jarosław Słoma – przewodniczący komisji ds. mniejszości sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, Wiktor Leyk – pełnomocnik marszałka sejmiku do spraw mniejszości narodowych, Aneta Łapińska – pełnomocniczka wojewody ds. mniejszości narodowych, Stefan Migus – przewodniczący olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Nie zabrakło ks. Andrè Schmeiera. Obecny był Piotr Dukat przewodniczący Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej – nienależącego do związku oraz jak zawsze Ulf Püstow – pełnomocnik Wspólnoty Wschodniopruskiej ds. współpracy ze stowarzyszeniami niemieckimi. Pojawili się licznie przedstawiciele organizacji należących do związku. Gościem honorowym był Paul Gollan z Najdymowa, współzałożyciel i organizator pierwszego stowarzyszenia niemieckiego w Biskupcu, już w 1989 r.
Krótką historię związku przedstawił Henryk Hoch -jego przewodniczący. Wymienił najważniejsze przedsięwzięcia organizowane przez związek, czyli: festyny letnie, letnie olimpiady młodzieży, letnie warsztaty dla dzieci, koncerty „Pod wspólnym niebem”. Wspomniał, że duże znaczenie dla konsolidacji ludności niemieckiej w regionie ma związkowy biuletyn i audycja w Radiu Olsztyn – Allensteiner Welle. Przewodniczący podkreślił, że stowarzyszenia należące do związku pielęgnują pamięć o wybitnych ludziach: w Morgu o Johannie Herderze, w Ostródzie o Hansie Helmucie Kirstcie, w Ełku o Siegfriedzie Lenzu, Olsztynku o Emilu Behringu, w Kętrzynie o Arno Holzu i Arno Surminskim, w Elblągu o Ferdynandzie Schichau i Franzu Komnicku.
Przewodniczący zaakcentował bardzo dobrą współpracę z samorządem wojewódzkim i gminami oraz ze Wspólnotą Wschodniopruską. Na koniec swego wystąpienia gorąco dziękował członkom stowarzyszeń za ich wieloletnią pracę na rzecz zachowania niemieckości i języka.
Jak to zwykle przy okazji urodzin bywa – nie obyło się bez życzeń. Złożyli je wszyscy ważni goście. Gratulowali osiągnięć i przetrwania w niełatwych czasach. Wyrażali nadzieję, że nadchodząca przyszłość zmieni w Polsce nastawienie do Niemiec, niemieckiej mniejszości i nauczania języka niemieckiego jako mniejszościowego w szkołach. Wyrażali przy tym solidarność z Ukrainą walczącą z Rosją.
Członkowie stowarzyszeń z regionu złożyli na ręce przewodniczącego Hocha gratulacje, życzenie na przyszłość oraz różne prezenty.
Po części oficjalnej uczestnicy jubileuszu wysłuchali koncertu muzycznego w wykonaniu Agnieszki i Pawła Panasiuków, muzyków Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Co zagrali? Kompozycje muzyków niemieckich. Uroczystość zakończył jubileuszowy obiad.