Relacja z wycieczki „Szlakiem Johanna Herdera – Morąg i okolice”

Relacja z wycieczki „Szlakiem Johanna Herdera – Morąg i okolice”

Wycieczka pt. „Szlakiem życia Johanna Herdera-Morąg i okolice” miała miejsce w dniu 26.06.2021. Uczestniczyli w nim członkowie ze Stowarzyszeń w Górowie Iławeckim, Bartoszycach, Lidzbarku Warmińskiego, Olsztynka.  

W pierwszej kolejności udaliśmy się do ratusza w Morągu, wybudowanego w roku 1444, znajdującego się na placu im. Jana Pawła II, strzeżonego  przez zabytkowe armaty. Było to doskonałe  miejsce na zrobienie wspólnej fotografii. Przewodnik krótko przedstawiła historię tego miasteczka.

Następnie udaliśmy się do tzw. „Deutsche Stube”, która mieściła się na pierwszym piętrze pomieszczenia w Ratuszu. Uczestnicy mieli możliwość poznania całego miasta w pomniejszeniu, w tzw. „pigułce”. Sala przedstawiała zarys całego Morąga, jego historię oraz osoby, które miały wpływ na jego rozwój.

Drugim punktem zwiedzania był pomnik J. Herdera oraz Dom Herdera. Przewodnik ciekawie opowiedziała o życiu i pracy twórczej tego wybitnego filozofa i pastora.

Najpiękniejszym jednak miejscem, które zachwyciło naszych członków był  Pałac Dohnów, mieszczący się w muzeum.  To dwu, a miejscami trzy kondygnacyjna budowla otoczona jest niewielkim parkiem. Wybudowany w latach 1562-71był był miejską rezydencją pruskiego rodu szlacheckiego.

W muzeum im Johanna Gottfrieda  odwiedzający zobaczyli  piękne zabytki malarstwa holenderskiego, portrety dworskie oraz meble XVII- XIX wiecznych. Pomieszczenia wystylizowane na wnętrza barokowe, secesyjne i biedermeierowskie dały  okazje do poznania wnętrzarskiej mody. Muzeum poświęcone jest głównie działalności właśnie Johanna Herdera, jako najbardziej znanego mieszkańca Morąga. Etapy rozwoju myśli Herdera ilustrowane są eksponatami przedstawiającymi cały dorobek pisarski, uzupełnione obiektami artystycznymi. Prezentowane są także eksponaty etnograficzne, ilustrujące jedne z najważniejszych dokonań Herdera: przykłady i wydania pieśni ludowych różnych ludów Europy i świata, mające kapitalny wpływ na literaturę romantyczną w Niemczech  i w Europie.

Po pełnym wrażeń zwiedzaniu Muzeum, udaliśmy się do Sali konferencyjnej na dole, gdzie spotkaliśmy się z tutejszymi członkami Stowarzyszenia w Morągu. Mieliśmy okazję wymienić się informacjami o  pracy w br. na rzecz Mniejszości Niemieckiej oraz jej efektów. Rozmawialiśmy o aktywności poszczególnych Stowarzyszeń oraz dalszych planach i projektach na przyszły rok. Uczestnicy bliżej się poznali, niektórzy z nich widzieli się po raz pierwszy z tutejszymi członkami. Tak więc aspekt integracyjny pod dachem niezwykłego miejsca odegrał tu nadrzędną rolę.

Przed udaniem się na zasłużony catering po drodze wstąpiliśmy do zamku krzyżackiego w Morągu, a właściwie jego ruin. Budowany był  przez Krzyżaków w XIV w. Obecnie jest w prywatnych rękach i dzięki ich pracy jest on odbudowywany. Powstało w nich prywatne muzeum, uczestnicy byli na dziedzińcu i uwiecznili ten fakt kilkoma zdjęciami.

Podczas wspólnego obiadu grupa żywo dyskutowała o spuściźnie pozostawionej przez Johanna Herdera, ale także  podziwiała dziedzictwo kulturowe regionu dawnych Prus Wschodnich. Wielu uczestników bowiem odwiedziło  tę „krainę nieodkrytych tajemnic”, jak  nazywają  miasto Morąg turyści, po raz pierwszy w życiu.

Dzięki temu  przybliżyło to  kartę z życia ciekawych osób, mieszkańców i rodów zamieszkałych na terenie obecnej Warmii.

Ostaniem etapem naszej wędrówki był pałac w Kwitajnach-  jedną z najstarszych osad pruskich, powstała w roku 1821. Zespół pałacowo-parkowy wraz z folwarczną wsią zbudowana z czerwonej cegły, to cenny zabytek architektury. Nad frontowym ryzalitem umieszczono herb Donhoffów. Całość obiektu otoczona jest parkiem krajobrazowym w otoczeniu stawów i ewangelickiego kościoła z wieżą.

Ostatnią właścicielką  była Marion hrabina von Dohnhoff, współzałożycielka czasopisma „Die Zeit”, pisarka i dziennikarka, zasłużona dla idei unormowania stosunków polsko-niemieckich. Przewodnik ciekawie przybliżyła historię zarówno tej postaci, jak i całego pałacu i kompleksu folwarcznego.

W drodze powrotnej członkowie dzielili się wrażeniami i spostrzeżeniami z licznie odwiedzonych miejsc. Po tak intensywnym dniu wędrówki z historią wszyscy byli bardziej świadomi, dlaczego na Warmii i Mazurach działają stowarzyszenia mniejszości niemieckiej, w jakim celu członkowie starają się podtrzymywać to, co jest  im bliskie od kolebki, i dlaczego ich  jest tak ważna dla działalności mniejszości.

Najważniejszym jednak aspektem planowanego wyjazdu był element integracyjny. Niestety na co dzień członkowie poszczególnych stowarzyszeń nie mają możliwości się razem się  spotkać, porozmawiać o pracy na rzecz Mniejszości czy podzielić się swoimi ideami. Tak naprawdę mogą zobaczyć się jedynie podczas takich zorganizowanych projektów, jakimi jest  właśnie organizowany wypad. Spotkanie to umożliwiło im przestrzeń na bliższe poznanie się, rozmowę o tym, co ich łączy, co mają wspólnego. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci uczestników do głośnego dzielenia się pomysłami, ale też do  dialogu o tym, jak może lepiej funkcjonować dane Stowarzyszenie, jak rozwiązywać ewentualne trudności przy pracy na rzecz mniejszości.

Ta idea realizowanego projektu miałą więc na celu jednoczyć środowisko niemieckie, tak by miało  ono dalszą motywację do pielęgnowania i popularyzowania kultury i tradycji niemieckiej.

„Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN”

Skip to content