Osterode – Hoch – dwukrotny honorowy obywatel

Osterode – Hoch – dwukrotny honorowy obywatel

Ojciec współpracy i partnerstwa

To był wielki dzień dla Henryka Hocha, przewodniczącego Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej „Tannen” w Osterode oraz Federacji Towarzystw Niemieckich na Warmii i Mazurach. 9 września otrzymał on tytuł honorowego obywatela swojego rodzinnego miasta – szóstej osoby, która do tej pory tego dokonała.

Henryk Hoch jest honorowym obywatelem dwóch miast partnerskich: Ostródy i Osterode am Harz.

„Cieszymy się, że od dziś jest Pan nie tylko honorowym obywatelem naszego miasta Osterode am Harz, ale także honorowym obywatelem swojego miasta Osterode” – powiedział Jens Augat. Burmistrz Osterode am Harz przybył z ośmioosobową delegacją, aby wymienić poglądy ze swoimi kolegami z Osterode i oczywiście był obecny na ceremonii nadania tytułu.

Spotkanie z tysiącami ludzi

Jest również jednym z wielu przykładów skuteczności i konieczności żywego partnerstwa, ponieważ był już w Osterode na wymianie jako uczeń. „Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że zawdzięczam to Henrykowi Hochowi. W ciągu tego długiego czasu połączył wielu ludzi”, powiedział Jens Augat na powitanie. Nie pamiętał, czy spotkał również ówczesnego burmistrza Jana Nosewicza, ale miał okazję porozmawiać z nim 9 września.

Partnerstwo z Osterode am Harz to tylko jeden z powodów przyznania nowego honorowego obywatelstwa.  Henryk Hoch m.in. promował kulturę, organizując Konkurs Piosenki Niemieckiej i inne wydarzenia” – chwaliła była dyrektor ostródzkiego Centrum Kultury Anna Zapaśnik-Baron. Z kolei Czesław Najmowicz, poprzednik obecnego burmistrza, podkreślał wieloletnią dobrą współpracę w samorządzie miejskim, zwłaszcza w dziedzinie sportu.

Ochrona dziedzictwa kulturowego

Innym ważnym obszarem pracy Henryka Hocha jest ratowanie ważnych historycznych budynków w mieście i powiecie Osterode. Sam opowiedział o tym w swoim przemówieniu o hali festiwalowej, w której został uhonorowany: „Wspólnie z ówczesnym burmistrzem Babalskim staraliśmy się o wsparcie finansowe z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Do tego potrzebny był niemiecki partner, którego podjęło się miasto Osterode am Harz. Inne projekty mogliśmy zrealizować dzięki wsparciu byłych mieszkańców dzielnicy, Kreisgemeinschaft Osterode.

Za każdym aktywnym człowiekiem prawie zawsze stoi rodzina, która zapewnia mu wsparcie w jego działaniach i wspiera go. Dlatego pierwsze podziękowania nowo koronowanego honorowego obywatela Henryka Hocha powędrowały do jego żony, siostry Ingrid Lipki, która wraz z nim prowadzi stowarzyszenie mniejszości niemieckiej „Tannen”, oraz reszty rodziny aż do wnuka, którzy wszyscy przybyli na jego dzień honorowy. 

Tekst i zdjęcia: Uwe Hahnkamp