Elbing – Treffen mit Schülern

Elbing – Treffen mit Schülern

Ile kosztuje bilet do Ciebie?

Mieszkają w tym samym mieście, ale niewiele o nim i o nas wiedzą. To dobrze, że są zainteresowani i otwarci. Dzięki nam poznają historię naszego miasta. Dzięki nim możemy przewidzieć ich przyszłość. 

2 czerwca w siedzibie Elbląskiego Towarzystwa Niemieckiego odbyło się ciekawe spotkanie z uczniami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu. Uczniowie (klasy IV-VI) przybyli w towarzystwie niemieckich nauczycieli. W ramach projektu „Poznajemy kraje niemieckojęzyczne“ chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o Niemczech oraz o działalności i historii stowarzyszenia.

Przed tym spotkaniem myśleliśmy, że młodzież tej szkoły nie będzie zbytnio zainteresowana tym, co chcieliśmy im przedstawić, ponieważ nauka w tej szkole jest na niskim poziomie – w porównaniu do innych szkół.

Jednak na początku spotkania zostaliśmy mile zaskoczeni. Okazało się, że uczniowie bardzo żywo reagowali na przedstawiane tematy, słuchając z uwagą i zadając ciekawe pytania.

Ponieważ grupa składała się głównie z chłopców, Hilda Sucharska pokazała im film z modelami samochodów produkowanych w Elbing przez firmę Franz Komnick w okresie przedwojennym. Chłopcy byli zachwyceni samochodami.

Podczas spotkania nie zabrakło również zabawnych momentów. Jeden z uczniów zapytał przewodniczącą: „Czy mówi pani po niemiecku?“. Po otrzymaniu odpowiedzi twierdzącej, wyraził chęć prowadzenia rozmowy w języku niemieckim.

Rozmowa przebiegała z niewielkimi trudnościami z jego strony, ale bardzo starał się poprawnie formułować proste zdania. Oczywiście chłopak został pochwalony przez przewodniczącą.

Rozśmieszyła nas również uczennica. Pytała ile kosztuje bilet w naszym klubie, bo chciałaby nas ponownie odwiedzić. Kiedy usłyszała, że drzwi do nas są zawsze otwarte dla każdego, kto chce nas odwiedzić i nic nie trzeba płacić, dziewczyna bardzo się ucieszyła.

Mamy nadzieję, że udało nam się nawiązać młode przyjaźnie.

Rosemarie Kańkowska

Skip to content