Wydarzenia / Archiwum


Tegoroczny Wschodniopruski Festyn Letni, pomimo kapryśnej pogody, można uznać za udany. W dniu 2 sierpnia przybyło do Ostródy przeszło1200 osób pochodzenia niemieckiego, jak również rodaków z Niemiec, aby się spotkać i cieszyć z zachowania kultury i tradycji narodowej.

Uroczystość15-lecia, zorganizowanazostała w formie spotkania integracyjnego. Rozpoczęła się nabożeństwam ekumenicznym w kościele pod wezwaniem "Wywyższenia krzyża świętego" i było poświęcone byłym i obecnym mieszkańcom Lidzbarka Warmińskiego. Obecni byli przedstawiciele władz województwa warmińsko-mazurskiego, w tym Pani Dyrekror Gabinetu Marszałka  Krystyna Orłowska-Wojczulanis,

Z inicjatywy Związku Stowarzyszeń Niemieckich w byłych Prusach Wschodnich oraz Stowarzyszenia Kulturalnego Niemców "Heimat" w Szczytnie w dniu 26 lipca zorganizowany został festyn integracyjny z udziałem przedstawicieli miejscowych władz oraz członków sąsiednich stowarzyszeń mniejszości niemieckiej z Mrągowa, Pisza, Biskupca, Morąga, Nidzicy, Ełku i Olsztyna.

W dniu 03.czerwca z inicjatywy naszego Związku i Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej "Jodły", odbył się w Ostródzie II Konkurs Piosenki Niemieckiej pn. "Wspólne śpiewanie łączy narody". Jego laureatami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Miłomłynie.


Projekt uzyskał wsparcie finansowe Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Konsulatu Generalnego RFN w Gdańsku.


W dniach 16.07-29.07.2008 r. swój udział w kolonii zgłosiły miasta: Bartoszyce, Biskupiec, Ełk, Giżycko, Iława, Nidzica, Węgorzewo, Pisz, Ostróda, Elbląg, Toruń, Szczecin, Gdańsk.

W dniu 24.kwietnia 2008 w Olsztynie w Domu Kopernika odbyło się Walne Zebranie Delegatów Związku Stowarzyszeń Niemieckiech w byłych Prusach Wschodnich. Delegaci przyjęli sprawozdania z pracy Zarządu, sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Jednogłośnie udzielili Zarządowi absolutorium.


Dwa główne tematy dominowały w sprawozdaniu rocznym przewodniczącego Związku, Henryka Hocha, pieniądze i wiek.


12 stycznia czołowi działacze mniejszości niemieckiej naszego regionu spotkali się z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządowych na tradycyjnej uroczystości noworocznej.

W Lidzbarku Warmińskim w tym roku zorganizowano uroczystość w budynku szkoły muzycznej. Zainteresowanie imprezą przekroczyło przewidywania gospodarzy. O randze Spotkań adwentowych pod nazwą „Betlejem Narodów” świadczy obecność wielu gości honorowych takich jak: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, Piotr Cieśliński poseł Sejmu RP, Artur Wajs Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Dyrektor Gabinetu Marszałka, Krystyna Orłowska-Wojczulanis oraz Jarosław Kogut wicestarosta Lidzbarka Warmińskiego.

Również w tym roku 12 grudnia, członkowie Towarzystwa Kulturalnego Niemców „Heimat” uczestniczyli w uroczystym Spotkaniu Adwentowym. Organizatorzy zadbali o tradycyjny poczęstunek i dekoracje. Dzieci i młodzież przygotowały ciekawy program artystyc zny. Seniorzy z radością i dumą podziwiali występy wnuków.

Tegoroczne spotkania adwentowe przebiegały szczególnie uroczyście i z nowatorskimi akcentami. W Ostródzie zaprezentowano wystawę objazdową, będącą podsumowaniem Konkursu fotograficznego mniejszości niemieckiej oraz wręczono nagrody uczestnikom projektu.

Aktualności

Kalendarz imprez 2019

 
więcej

Organizacje powiązane